Już jakiś czas temu zakiełkował u mnie pomysł stworzenia garderoby w pigułce dla moich dzieci. Przyczyną takiego stanu rzeczy był fakt, że mimo tego, że mają oni więcej ciuchów niż ja, mąż i sąsiedzi razem wzięci, to bardzo często słyszałam od mojej córki stwierdzenia „nie mam się w co ubrać”, „te ciuchy do siebie nie pasują” itp. itd.

Niedawno otworzyłam szafę mojej pięciolatki i krytycznym okiem spojrzałam na zawartość. Burza kolorów, pogięte, pomięte, część rzeczy za mała, część dziurawa – kompletny chaos. Jako pedantka ze skłonnościami do minimalizmu, podwinęłam rękawy i zaczęłam działać:

  1. Wywaliłam całą zawartość szafy na podłogę
  2. Podzieliłam ciuchy na kilka kupek: – rzeczy, które są za małe, ale mogę je komuś oddać lub odsprzedać – rzeczy, które są zniszczone i nadają się do wyrzucenia – rzeczy „na podwórko” – rzeczy do przedszkola itp.
  3. Dwa pierwsze stosy odkładam na bok, zajmuje się tylko i wyłącznie trzecim i czwartym

Dzięki temu podziałowi, stworzyłam listę ubrań, które nosi najczęściej. Zwróciłam uwagę, na te rzeczy, które lubi najbardziej nosić i te, których nie założyła ani raz oraz jaki kolor jest tym dominującym w jej garderobie.

Te działania miały na celu stworzenie zarysu tego, jakie ubrania będziemy wybierać w przyszłości z córką.

Jak stworzyć idealną garderobę w pigułce?

  1. Staraj się wybierać ubrania w neutralnych kolorach. Dzięki temu z łatwością dopasujesz każdy ciuch do siebie. Oczywiście możesz zaszaleć czasem z kolorem, ale generalnie pilnujemy, by wszystko do siebie pasowało.
  2. Zwracaj uwagę na materiał. Niektóre ciuchy wyglądają ładnie tylko do momentu pierwszego prania. Później tracą kolor, rozciągają się i nie nadają się nawet do piaskownicy.
  3. Zaobserwuj w jakich ciuchach Twoje dziecko czuje się najlepiej i w których chodzi najczęściej. Wiem, że niektóre ciuszki są przepiękne i sama chętnie byś je nosiła, ale to co podoba się Tobie, niekoniecznie spodoba się dziecku.
  4. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością ciuchów. Jeżeli masz skompletowany zestaw ubrań dla dziecka to dokup mu coś dopiero w momencie, gdy z danej rzeczy wyrośnie lub zniszczy.

Zdaję sobie sprawę, że w przypadku dzieci, stworzenie Capsule Wardrobe jest ciężkie, choćby nawet z tego względu, że szybko rosną. Nie jest to jednak niemożliwe. Wprowadzenie w życie wyżej wymienionych zasad, znacznie ułatwi sprawę.

Niżej przedstawiam Wam przykładową bazę ubrań wg której możecie stworzyć Capsule Wardrobe.

52973188b46660120900bd754455c21e

Zdjęcie: pinterest, ciuszki GAP