Jak zbudować poczucie własnej wartości, czyli czego uczy nas baśń o brzydkim kaczątku? | Bożena Michońska – Coach PCC ICF - Grodzisk Mazowiecki
Jak zbudować poczucie własnej wartości, czyli czego uczy nas baśń o brzydkim kaczątku? | Bożena Michońska – Coach PCC ICF - Grodzisk Mazowiecki 30 grudzień 2019r. Jak zbudować poczucie własnej wartości, czyli czego uczy nas baśń o brzydkim kaczątku? | Bożena Michońska – Coach PCC ICF - Grodzisk Mazowiecki Bożena Michońska

Jak zbudować poczucie własnej wartości, czyli czego uczy nas baśń o brzydkim kaczątku?


Chcę zmienić swoje życie. Chcę zmienić siebie. Ale to się nie uda. Jak może się udać, skoro jestem taka kiepska/jestem taki kiepski? Nic mi nie wychodzi……… (i w tym miejscu każdy może wstawić sobie wszystkie negatywne myśli, jakie ma na swój temat).

Dlaczego myśląc o sobie włączają nam się tylko czarne obrazy? Co jest tylko wyobrażeniem o nas samych, a co naszym rzeczywistym ja? Mówi się, że jest w nas tyle samo dobra ile zła. To od nas zależy, w którą stronę mocy zainwestujemy.

Jeśli wpadliśmy w pułapkę negatywnego myślenia i siedzimy tam po uszy, to jedynym ratunkiem jest podjęcie decyzji o zdemontowaniu tej pułapki. Już teraz, małymi krokami, ale konsekwentnie.


Proponuję jedno z ćwiczeń – UWAŻAJ, CO DO SIEBIE MÓWISZ:

  1. Złap każdą myśl na swój temat i wypowiedz ją na głos.
  2. Odpowiedz na pytanie: jakie są dowody na to, że to stwierdzenie o Tobie jest prawdziwe?
  3. Jaki wniosek Ci się nasuwa?
  4. A teraz zwróć się w wyobraźni i myślach do osób, które Cię kochają (męża, żony, dzieci, rodziców, przyjaciół, bliskich itp.). Co każdy z nich powiedziałby o Tobie? Jakie podałaby dowody na prawdziwość swoich twierdzeń?
  5. Jakie wnioski Ci się nasuwają?
  6. Powiedz na głos prawdę o sobie, którą przed chwilą usłyszałaś/usłyszałeś?

Jaką masz refleksję na temat Biblijnego wezwania „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”? Jak bardzo kochasz siebie?

Czy przypominasz sobie baśń H.Ch. Andersena „Brzydkie Kaczątko”? Odpowiedz proszę na takie pytanie:

Czy fakt, iż wszyscy, łącznie z samym zainteresowanym, mówili o nim jak o kaczce oznaczało, że był rzeczywiście kaczką?

„Gdy nadeszła wiosna, dorosły już łabędź pływając po kanale spostrzegł trzy inne królewskie ptaki. Pragnął, by zadziobały go na śmierć, gdyż życie wydawało mu się zbyt ciężkie i okrutne dla tak brzydkiego ptaka jakim był. Jakież było jego zdziwienie, gdy w wodzie ujrzał swoje odbicie. Nic nie zostało ze szpetnego, niezgrabnego i czarno szarego-pisklęcia. Po kanale pływał piękny, młody i śnieżnobiały łabędź”.

Zwróć uwagę, co do siebie mówisz. Czy czasem nie próbujesz sobie wmówić, że jesteś kaczką?

Zainspirowana książką „Boży Coaching”